TR EN

Ahmet Durmaz / 2018-06-25

Milli Eğitim Bakanlığı ile KOSGEBarasındaki protokol ile birlikte ustalık belgesine sahip olan öğrenci işyeri açmak isterse 50 bin TL hine, 100 bin TL faizsiz kredi desteğinden faydalanabilecek.

Protokol İmzalandı ! Kendi İşini açmak İsteyene 50 Bin TL Hibe ve 100 Bin TL Faizsiz Kredi Müjdesi

Hükümet sanayideki ara elaman açığını teknisyenlerle çözmeye hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın sanayiyle iş birliği meyvelerini vermeye başlıyor. Meslek liselerine destek çerçevesinde, çıraklık eğitimini bitiren her öğrenciye Ustalık Belgesi verilebilecek. Ustalık belgesiyle kendi işyerini açmak isteyen vatandaşlara teşvik imkanı sağlanacak.

Bunlar 50 bin TL'ye kadar hibe, 100 bin TL'ye kadar faizsiz kredi fırsatı olarak öne çıkıyor.  Devlet meslek liselerinde çıraklık eğitimini zorunlu tutacak. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara ustalık belgesiyle mezun olmanın da önü  açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile KOSGEBarasındaki protokol ile birlikte ustalık belgesine sahip olan öğrenci işyeri açmak isterse 50 bin TL hine, 100 bin TL faizsiz kredi desteğinden faydalanabilecek. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Çıraklık eğitimini bitirenlere ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi vereceğiz. Finans desteği isterse onu da sağlayacağız. Meslek lisesi mezunlarına teknisyen belgesi vereceğiz" dedi.